Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, Aytemiz Alanyaspor karşılaşmasını değerlendirdi

Teknik Direktör İsmail Kartal, Aytemiz Alanyaspor karşısında elde edilen 5-2’lik galibiyetin ardından yayınca kuruluşa açıklamalarda bulundu. Oyuncularını tebrik eden İsmail Kartal, galibiyeti taraftarlarına armağan ettiğini söyledi ve pazar günü oynayacakları Konyaspor maçına taraftarlarını çağırdı. Arda Güler özelinde genç oyuncularıyla ilgili de konuşan  Kartal’ın açıklamaları şöyle:

“Çok güzel bir maç oldu. Seyir zevki çok yüksek bir maç oynandı. Oyuncularımla, yardımcılarımla beraber hep iyi çalıştığımızı, her hafta oyunumuzun geliştiğini, taktik ve fiziksel anlamda üzerine koya koya ilerlediğimizi söylemiştim. Bugün de en önemli oyuncularımız olmamasına rağmen elimdeki oyuncularla beraber çok iyi çalışarak, rakibi çok iyi analiz ettik. Maçı da kazanmak için buraya gelmiştik. Çok güzel hava yakaladık, çok güzel ortamımız var. Son 5 maçın 4’ünü kazandık, 1’inde berabere kaldık. Alanyaspor deplasmanında, böyle bir takıma karşı 5 gollü galip gelmek ve 5 golün haricinde de çok daha net pozisyonlarımız vardı. İlk yarı özellikle gole kadar ve golden sonra da en az 5-6 tane yüzde yüz pozisyonumuz var. Buna rağmen 2-0’dan 2-2 oldu. Orada oyunu dengelemem gerekiyordu. Ön tarafa daha aktif, daha hareketli, daha üretken oyuncularımızı alarak, önde baskıya başladık. Hemen goller geldi. Dengelenen oyunu kendi lehimize çevirmesini bildik. Bol pozisyonlu bir oyun oldu. Oyuna sonradan giren 3 oyuncumuz goller attı. Yükselen bir performansımız var. Ben her gün Samandıra’da oyuncularımla ve ekibimle beraber bütün rakipleri çok iyi analiz edip, bu analizleri oyuncularımıza çok net anlattığımı düşünüyorum. Bunun da karşılığını almak beni çok mutlu ediyor. Özellikle bugün attığımız ilk golde insanlar diyebilir ki, ‘bu gol tesadüf’ ancak bu tesadüf değil. Biz, onu çalıştık. Çalışarak atılmış bir goldü. Onun için bugünkü maçta çok iyi futbol oynayan, çok iyi performans ortaya koyan oyuncularımı tebrik ediyorum.

Antrenmanlarım çok tempolu ve çok zevkli oluyor. Sürekli taktik disipline bağlı antrenmanlar yapıyoruz. Ekibimle beraber oyunculardan neleri istediğimi çok net anlatıyorum. Hücumda ne yapıyoruz, savunmada ne yapmamız gerekiyor. Nasıl gelişebiliriz, hem oyuncu bazında hem takım olarak… Ben sürekli, her hafta gelişim konusunda ekibimle beraber gece gündüz çalışıyorum. Oyuncularım da ekibimle beraber ne kadar çok çalıştığımızı, emek harcadığımızı görüyorlar. Onlar da çok çalışıyorlar. Birbirimize inanarak ki ben oyuncularıma çok saygı duyuyorum, onlara güveniyorum. Onlar da bize saygı duyuyorlar, çok güveniyorlar. Karşılıklı güven ortamı var. Mesela bugün Alanyaspor’a bilerek topu bıraktık; nerede bekleyeceğiz, nerede pres yapacağız, nerede oyunu hızlandıracağız, nasıl oyunun yönünü değiştireceğiz, nerede çoğalacağız… Bunların hepsine çalışıyoruz. Oyuncularım da taktik disipline bağlı bir şekilde yüreklerini ortaya koyuyorlar. Daha fazla nasıl mücadele edebiliriz, bu maçtan önce dedim, ‘biz ne kadar isteyeceğiz. Tamam, bu maça biz çalışıyoruz da, maçı ne kadar isteyeceğimiz önemli, kazanmak için. Ne kadar yürekli oynayacağız, ne kadar enerjimizi ortaya koyacağız, ne kadar kalitemizi rakibimize hissettireceğiz. Bunları da sizlerin ortaya koymanız gerekiyor’ dedim. Onlar da gereğini yaptılar. Yürekten tebrik ediyorum. Bu galibiyeti büyük Fenerbahçe taraftarlarına armağan ediyorum. Onlar bize güvensinler. Bu hafta sonu maçımıza tekrar onları bekliyorum.

Hep söylediğim gibi ‘Arda ne zaman oyuna girecek?’, ‘Ne zaman ilk 11 oynayacak?’, biz bunları gerçekten çok iyi planlıyoruz. Bugün de tam zamanında oyuna aldığımı düşünüyorum. Girdikten sonra 1 gol, 1 asist, tam onun oyununu oynayacağı bir ortam vardı. Onu, Mesut ağabeyiyle değiştirdik ve çok büyük katkı verdi. Arda’nın önü açık; çalışıyor, istiyor. Bizim evladımız, onu koruyoruz. Oynata oynata goller atacak, attıracak. Arda, hem Fenerbahçemizin hem de Türk futbolunun gelecekteki en büyük futbolcularından biri olacak. Ama Arda gibi daha çok gencimiz var. Onları da hazırlıyoruz. Onlarla ilgili bir plan yaptım. Başkanımız rica etti, bir aylık bir plan yaptım. Altyapıdan bazı oyuncularımız, yeni gelen oyuncumuz İsak da var, bunlarla ilgili de haftanın 3-4 günü profesyonel takımla birlikte ben ve ekibim, onlarla normal antrenmanlar dışında ekstra antrenmanlar yapacağız. Onlarla özel olarak çalışacağız. Başkanımız rica etti, ben de kabul ettim ve ‘seve seve’ dedim. Altyapıdaki evlatlarımıza, oyuncularımıza her antrenmandan sonra haftada en az 3-4 gün olmak şartıyla ekstra antrenmanlar yaptıracağız.” dedi.

 

Başa dön tuşu