Google masaüstü sayfa deneyimi güncellemesi tamamlandı

Google tarafından ilk olarak I/O 2021’de sunumu yapılan sayfa deneyimi güncellemesi için masaüstü sürümde güncellemeler tamamlandı. Google güncellemeleri arasında yer alan Google masaüstü sayfa deneyimi güncellemesi tamamlanması ile Google masaüstü arama sonuçlarında yeni bir dönem başladı.

22 Şubat 2022 tarihinde başlayan güncellemelerde geçtiğimiz gün itibariyle çalışmalar tamamlandı. Mobil cihazlarda 2.5 ay gibi bir süre alan güncellemeler, masaüstünde daha kısa süre içerisinde tamamlandı. Google tarafından yapılan açıklamalarda, masaüstü sıralamalarında güncellemenin nasıl etkiler yaptığı analiz edilmeye başlanabilir. Bu doğrultuda 3 Mart tarihinden sonraki masaüstü arama sonuçlarındaki pozisyon değişikliklerinin en önemli sebeplerinden birisi Google sayfa deneyimi güncellemesi olacak.

Güncelleme sonuçları nasıl kontrol edilebilir?

Google güncellemesinin tamamlanmasının ardından durumu daha detaylı analiz etmek isteyenler, Google Search Console platformunu kullanabilir. Web sayfalarının masaüstü sürümlerinde Sayfa Deneyimi kriterlerine gösteren özel bölüm, site yöneticileri için sitenin sayfa deneyimi kriterlerine uyup uymadığını net bir şekilde gösteriyor. Search Console raporunu üzerinden yapılacak incelemelerde, özellikle hatalar varsa, mutlaka bu hataların giderilmesi gerekiyor. Hatalar, ilgili sayfalarda kırmızı ve sarı renkler ile vurgulanmaktadır. Böylece sayfaların Google tarafından önemsenmeye başlanan hız vb. kriterlere uygun olup olmadığı kolayca kontrol edilebilir.

Masaüstü sayfa deneyimi güncelleme kriterleri neler?

Google’ın masaüstü aramada başlattığı sayfa deneyimi güncellemesi, 2021’de mobil aramada başlatılan algoritma ile oldukça benzer.  Masaüstü sayfa deneyiminde ön plana alınan kriterler şöyle;

  • Önemli Web Verileri (LCP + CLS + FID)
  • HTTPS Güvenliği
  • Araya giren geçiş reklamlarının olmaması

Güncellemeden olumsuz etkilenmek istemeyen tüm web sitelerinin bu 3 kriterde de geçerli not alması gerekiyor. Google HTTPS’i tamamen ön plana çıkarırken, önemli web verileri olarak bilinen sitesi hızı da istenen seviyelerde olmalı. Aksi halde masaüstünde sayfa deneyimi sıralamasında sitelerin artış yaşaması mümkün görünmüyor. Google masaüstü aramalarında sıralama kaybeden web siteleri için herhangi bir ceza söz konusu değil. Çoğu kullanıcı güncelleme sonrasında ceza aldığı için düşüş yaşadığını düşünse de kriterlere uymayan web sitelerinin üzerine kriterlere uyan web siteleri çıktığı için bir yer değişimi yaşanıyor.

Bu tür değişimlerin ve sıra kayıplarının önlenmesi ya da yeniden pozisyon alınabilmesi adına öncelikli olarak yapılması gereken ise sitenin Google masaüstü sayfa deneyimi kriterlerine uyum sağlaması. Bu kapsamda ise yapılacaklar için örnek bir kontrol listesi şöyle;

  • Siteniz HTTPS mi? Evet ise bu kriteri kolayca göz ardı edebilirsiniz.
  • Sitenizde araya giren reklamlar var mı? Varsa kaldırabilir yoksa bu seçeneği de geçebilirsiniz.
  • Siteniz Önemli Web Verileri testlerini geçiyor mu? https://pagespeed.web.dev/ üzerinden site kontrolü yapabilirsiniz.
  • Search Console’da siteniz için masaüstü bölümünde hata var mı? Eğer varsa bu hataların sebeplerini öğrenerek önce sorunları çözmeli, sonrasında da Console üzerinden çözüm doğrulamasını başlatmalısınız.

Masaüstü sayfa deneyimi için tamamlanan güncellemede yukarıda yer alan 4 maddenin başarılı bir şekilde uygulanması, sitenin güncellemeden olumsuz etkilenmesini önleyecektir.

Başa dön tuşu