Toroslar’ın Kompost Gübre Yapım Ünitesi, Tam Kapasite Çalışıyor”

Mersin’de Sıfır Atık Projesi kapsamında öncü çalışmalar yapan Toroslar Belediyesi, kurduğu Kompost Gübre Yapım Ünitesi ile organik atıkları dönüştürerek kompost gübre üretiyor.

 Toroslar Belediyesince ağaç budama işlemleri sırasında ortaya çıkan atıklar ile semt pazar yerlerinde oluşan sebze ve meyve atıkları çöp olmuyor, geri dönüştürülerek tarıma kazandırılıyor.

 “Atıklar, Yaklaşık 40 Günde Komposta Dönüşüyor”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın, Sıfır Atık Projesi kapsamında uygulamaya koyduğu Kompost Gübre Yapım Ünitesi ile işlemden geçirilen organik atıklar, çevreye uyumlu kompost gübre haline getiriliyor.

Yaklaşık 40 günde komposta dönüşen gübre, ilçe genelindeki park, bahçe ve yeşil alanlarda kullanılıyor. Böylece, toprağın organik maddelerce iyileştirilmesinin ve daha verimli hale getirilmesinin yanı sıra doğaya ve ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.

“Semt Pazarlarından Kompost Gübreye”

Semt pazarlarında oluşan organik atıklar ve ağaç budama işlemleri sırasında ortaya çıkan atıklar, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince kompost gübre yapılmak üzere yerinde ayrıştırılarak, Toroslar Belediyesinin Kompost Gübre Yapım Ünitesi’ne getiriliyor. Burada kompost ünitesinde işlemden geçirilerek, çevreye uyumlu gübreye dönüştürülüyor.

Toroslar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Erdem Akgül, verimli kompost gübre elde etmek için asit içeren limon, domates ve sarımsak gibi atıkları da ayrıştırarak üniteye dahil etmediklerinin bilgisini verdi.

Akgül; “Sıfır Atık Modeli ile birlikte pazar yerlerimizdeki atıkları değerlendiriyoruz. Elde ettiğimiz kompost gübre, tarım üretiminde kullanılacak” dedi.

 Başkan Yılmaz; “Toroslar’da Hiçbir Atık Boşa Gitmeyecek”

 Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, ilçe genelinde “Sıfık Atık” Yönetim Sistemini bir ekip ruhuyla uyguladıklarını söyledi.

“Sürdürülebilir çevreye katkı sağlamak ve kaynaklarımızı verimli kullanmak amacıyla üzerimize düşeni yapıyoruz” diyen Başkan Yılmaz, organik atıkların doğaya yeniden kazandırıldığı Kompost Gübre Yapım Ünitesi’nin de bu çalışmalardan bir tanesi olduğunu söyledi.

 

Başa dön tuşu