Vali Pehlivan, Yeni Mersin İdman Yurdu Futbol A.Ş 97. kuruluş yıl dönümüne kutlamalarına katıldı

Türk futbolunun köklü takımlarından biri olan Yeni Mersin İdman Yurdu Futbol A.Ş.’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamaları Mersin İdman Yurdu Meydanında Vali Ali Hamza Pehlivan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.
1925 yılında ‘Mersin Talim Yurdu Spor Kulübü’ adıyla kurulan Yeni Mersin İdman Yurdu Futbol A.Ş.’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama programına; Valimiz Ali Hamza Pehlivan ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda taraftar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda, yaptığı konuşmasında Mersin İdman Yurdu Futbol Kulübü’nün 97. Kuruluş Yıl Dönümünü kutlayan Vali Pehlivan, kulübün nice başarılara imza atmasını diledi.
Vali Pehlivan konuşmasının devamında;
“Mersin İdman Yurdu’nun dünden bugüne hikayesi, başarıları ve takıma gönül vermiş hemşerilerimizin hatıraları hepimizi etkilemiştir.  Göreve başladıktan sonra ilk ziyaret ettiğim yerlerden biri de Mersin İdman Yurdu’nun Müzesi oldu. Daha sonra da Hacı Bayram Birinci’nin Lokalini ziyaret ettik.
Mersin İdman Yurdu; sadece Mersin’de yaşayanlar için değil ülkemizde de başarılarıyla herkesin hafızasında yer edinmiş, ilimizde de insanların buluşma ve kaynaşma noktası olmuştur. Özellikle bugün farklı bir heyecanı yaşıyoruz. İnşallah takımımızın 3 yıl sonra bir asırlık olmasını kutlayacağız. Yeni bir heyecanla, yeni bir başlangıç yapan takımımızın bu sene ipi göğüsleyerek yeni başarılar elde edeceğine inanıyorum.
Birlik beraberlik içerisinde omuz omuza kenetlendiğimiz sürece bu durum futbolculara ve yönetime yansıyarak başarıyı da arkasından getirecektir. Çünkü Mersin; ticareti, sanayisi, tarımı ve turizmi ile ülkemizin önde gelen illeri arasında yer alarak sahip olduğu modern tesisleri ve köklü kulüpleri ile aynı zamanda bir spor kenti olma kimliğini de gururla taşımaktadır. Mersinimizde bugün futboldan yüzmeye, atletizmden bocceye, basketboldan voleybola, jimnastikten tenise kadar sporun 60 branşında, 180 bine yakın lisanslı sporcumuz bulunmaktadır. Bu da gösteriyor ki, Mersin sporu seviyor. Özellikle de bir kitle sporu olan futbol, dünyada ve ülkemizde olduğu gibi Mersin ilimizde de çok seviliyor. Mersin için futbol yeni bir branş değil, 1925 yılından beri var olmuş ve gönüllerde yer etmiş bir spordur.
Mersin İdman Yurdu’nun böyle gönülden bağlı ve tutkulu taraftarı olduğu sürece başarı da arkasından gelecektir. Bütün kurum ve kuruluşlarımızla biz de yanınızda olacağız. İnşallah sezon sonunda bu meydanda şampiyonluğu da hep birlikte kutlamak nasip olur.” ifadelerini kullandı.
Konuşmasının sonunda Yeni Mersin İdman Yurdu’nun 97. Kuruluş Yıl Dönümünü kutlayan Vali Pehlivan, teknik ekibe ve futbolculara başarılar diledi.Konuşmaların ardından kutlama programı verilen konser ile devam etti.
Kurulduğu tarihten bugüne kadar 15 Sezon Süper Lig’de mücadele eden ve 1967 yılı Başbakanlık Kupası’nın sahibi olan Mersin İdman Yurdu Futbol Kulübü’nün adı, 2019 yılında İçel İdman Yurdu olarak değiştirilmiş; kulüp yönetiminin Türkiye Futbol Federasyonu’na yapmış olduğu isim değişikliği başvurusunun onaylanması sonucu 2022 – 2023 sezonunda Türkiye 3. Ligi 1. Grupta Yeni Mersin İdman Yurdu Futbol A.Ş. adıyla mücadele edecektir.
Başa dön tuşu