Zirve Dağcılık 6. Yılını kutladı

Mersin Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Mersin Şubesi, 6.yıl dayanışma yemeğinde, kulüp üyeleri ve kurucu eğitmenleri ile bir araya gelerek, Mersin Tenis Kulübü’nde kutlama yaparak, doyasıya eğlendiler.

Gecede kulubün 6 yıllık geçmişini, Zirve Dağcılık Mersin Şube Başkanı Ali Rıza DEMİR şöyle dile getirdi; “Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Mersin Şubesi Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Spor Bakanlığı’nın onayı ile 2016 yılı Aralık ayında kurulmuştur.

VİZYONU

Ülkemizde Dağcılık sporunun öncü ve lider kuruluşu olarak faaliyetlerine devam etmek, yurtdışında ise dünya standardında bir dağcılık ve doğa sporları kulübü olmaktır.

MİSYONU

Dağcılık ve doğa sporları ile ilgili tüm kişi ve kuruluşlara eşit mesafede yaklaşarak, ülke dağcılığının gelişmesi ve dünya dağcılığında hak ettiği yeri almak için yapılacak çalışmalara öncülük etmek, uluslararası dağcılık ve doğa sporları kulüp ve birlikleriyle işbirliği içinde olmak, üyelerine, doğa sporcularına, topluma ve çevrenin korunmasına katkılarını arttırmaktır.

İLKELERİ

Gönüllülük, tarafsızlık, süreklilik, şeffaflık, sorumluluk, öncülük etmektir.

Mersin Zirve Dağcılık Şubesi gönüllülük çerçevesinde ve karşılıksız olarak; ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve her yaştaki yetişkinlere doğa sporlarını sevdirmek (trekking, hiking, alpinizm, kaya tırmanışı, spor tırmanış, kampçılık), doğada yürümeyi, beslenmeyi, giyinmeyi, kampçılığı vb. öğretmek ve eğitim vermek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

2021 yılında İl Dernekler Masasına ve TDF Dağcılık Yönetim Sistemine kayıtları girilmiş, vizeleri yapılmış 200 lisanslı sporcusu bulunmaktadır. 50 kişilik Danışma Kurulu ile 3 ayda bir gündemli çalıştay yapmakta ayrıca her çarşamba 7 kişilik Yönetim Kurulu ile düzenli ve gündemli toplantılar yapmaktadır.

Yılın 52 haftası her pazar günü doğa severleri haftada bir gün de olsa şehirden ve şehrin gürültüsünden uzaklaştırıp trekking-hiking-alpinizm etkinlikleri ile doğa ile buluşturmaktadır.

Mersin Zirve Dağcılık Şubesi ‘’Dağcılık Okulu ’’olma amacını hayata geçirmiş olup; kuruluşunun 4. Yılın da 110 sporcunun ilkyardım eğitimini, 100 sporcunun Türkiye Dağcılık Federasyonu Yaz Dağcılık Eğitimini, 30 sporcunun yenilenen TDF Eğitim Yönergesine göre  Kış Dağcılık Eğitimini almasını sağlayarak dağcılık camiasında bir ilke imza atmıştır. Ayrıca bu süre içerisinde ; 1 sporcunun 1. Kademe Antrenörlük Eğitimlerini, 5 sporcunun TDF Eğitimlerinin tamamını, 7 sporcunun Yaz ve Kış Yürüyüş Liderliği Eğitimlerini, 5 sporcunun Spor Tırmanış Temel ve İleri Seviye Eğitimlerini tamamlamasını sağlamış, maddi/manevi olarak sporcularına destek olmuştur.

03 Haziran 2020 tarihinde Spor İl Müdürlüğünden tescilli ‘’Mersin Zirve Bisiklet Topluluğu’’ dağ bisiklet branşını kurmuş, Bisiklet Federasyonuna kayıtlı 100 lisanslı  sporcusu bulunmaktadır.

Mersin Zirve Dağcılık Şubesi ülkemizin 2000-3000-4000-5000 rakımlı (Erciyes Dağı, Kaçkarlar, Hasan Dağı, Spil Dağı, Honaz Dağı, Toroslar, Bolkarlar, Aladağlar, Süphan Dağı,Yıldız Dağı, Binboğa Dağı, Berit Dağı, Nurhak Dağı, Keşiş Dağı, Munzurlar, Nemrut Dağı, Ağrı Dağı, Cilo Dağı vb.) dağlarına yaz ve kış tırmanışları yapmak isteyen sporcuları belli bir program çerçevesinde bir araya getirerek zirveye çıkmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşatmaktadır.

2017 yılından bugüne kadar Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Personeline, özel / devlet okullarının öğretmen ve öğrencilerine, resmi ve özel kurumlara doğa yürüyüşü yaptırmakta, talepte bulunan kurumlara dağcılık doğa yürüyüşleri ve spor tırmanış eğitimlerini ücretsiz vermektedir.

Ülkemizin önemli dağcılarını (Tunç FINDIK, Nasuh MAHRUKİ, Nedim URCAN, Hacı TANSU, Orhan KOZAN, Muzaffer Erol GEZ, Kazım CINCIK vb.) Mersin ilimize davet edip, sunumlar yaptırarak sporcularla buluşturmaktadır.

Çukurova Kalkınma Ajansının 2018 Mali Destek Programı kapsamında ; Mersin Zirve Dağcılık Şubesi, Mersin Üniversitesi Turizm Müdürlüğü, Mezitli Belediyesi ile ‘’Mutlu eko-rota’’ projesinin ortağı olarak yaptığı ÇKA başvurusu ajans tarafından kabul edilmiştir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Ünüversitesi ile 400 kilometrelik ‘’Tarihi Kilikya Yolu’’, Yenişehir Belediyesi ile ‘’Yenişehir Yürüyor’’, ’Çocuklarımız Doğada’’, Akdeniz Belediyesi ile ‘’Yediden Yetmişe İlimizin Tarihi Kültürel Yerlerine Yürüyoruz’’, Toroslar Belediyesi ile ‘’19 Mayıs Gençlik Bayramı Haftasında Yıldız Dağı Tırmanış Şenliği’’ projeleri devam etmektedir.

Akdeniz, Yenişehir ve Toroslar Belediyeleri ile Spor İşbirliği Protokolleri imzalanmış; Belediye başkanları dağcılık sporunu tanıtmak farkındalık yaratmak amacıyla Mersin Zirve Dağcılık Kulübüne üye olarak dağcılık lisansı çıkarmıştır.

Farkındalık yaratmak amacıyla sahilde, parklarda ve ormanlarda çevre temizliği yapmaktadır.

Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte Kuyuluk’ta 500 fidan dikerek ‘’Zirve Dağcılık Hatıra Ormanı’’nı oluşturmuştur.

5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulan Mersin Kent Konseyine üyelik başvurusu Mart 2020 tarihinde kabul edilerek; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek’’ konularında  söz sahibi olmuştur.

Mersin Zirve Dağcılık Kulübü 01.03.2021 tarihinden geçerli olmak üzere 2 yıl süreyle Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile okullarda Dağcılık, Kampçılık, Spor Tırmanış ve Doğa Yürüyüşleri ile ilgili eğitim vermek, eğitim sonrasında çocukları doğa ile buluşturabilmek için ‘’Spor İşbiriliği’’ protokolü imzalamıştır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve sanat, spor, kültür, vb alanlarda danışma kurulu görevi görecek olan MEDEKA (Mersin’e Değer Katanlar) Kuruluna seçilmiş olup, spor alanında kurula destek vermektedir. Yapılan toplantılarda Dağcı Muzaffer Erol GEZ adına dağcılık şenlikleri ve dağ evi yapılması, spor tırmanış duvarı yapılması talepleri kabul görmüş ve çalışmalara başlanmıştır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından WHAT TO (Mersin’i Keşfet Projesi) kapsamında; Mutlaka Gezin, Ücretsiz Mersin, 1 Günde Mersin, 1 Hafta da Mersin, Hafta Sonu Mersin, Turizm Alanları (Kültür Turizmi, Spor Turizmi, Gastronomi Turizmi, Sağlık Turizmi, Deniz Turizmi, Termal Turizmi, Yayla Turizmi, Doğa Turizmi, Kamp ve Dağcılık Turizmi) konu başlıklarında Mersin Zirve Dağcılık Şubesinin görüş ve önerileri uygun bulunurak projeye dahil edilmiştir.”

Başa dön tuşu